نئوپان محصولی است مهندسی شده و کامپوزیتی. محصول تولیدی، نئوپان خام و سنباده خورده می‏باشد که مقداری از کل تولید نیز در حال روکش است. تولید نئوپان با ابعاد ۵۲۰۰×۲۱۰۰ و ضخامت ۸ تا ۳۲ میلیمتر صورت می‏گیرد ( ضخامت خالص مبنای محصولات تولیدی معادل ۱۶ میلی متر است). نود و پنج درصد  تولید درجه یک و پنج درصد آن درجه ۲ و ۳ می‏باشد. وزن مخصوص محصولات تولیدی حدود ۶۸۰ تا ۷۳۰ کیلوگرم بر مترمکعب است.
صنعت نئوپان در بین سایر صنایع چوب، صنعتی است نوپا و به دلیل استفاده از ضایعات سایر صنایع وابستگی شدیدی به صنعت چوب دارد. مواد تشکیل دهنده نئوپان شامل خرده چوب و یا خاک اره به همراه رزین صنعتی و یا سایر چسب ها است که تحت حرارت و فشار زیاد پرس میشوند و به صورت تخته هایی در ابعاد بزرگ آماده مصرف در سایر صنایع چوبی میشوند. کاربرد نئوپان در محصولاتی مانند : کمد و کابینت ، درب های چوبی ، میز و نیمکت ، صندلی و مبلمان و … به وضوح قابل مشاهده است .
یکی از دلایل اهمیت تولید نئوپان جلوگیری از قطع بی رویه درختان جنگلی است . این صنعت با تامین بخش بزرگی از مواد اولیه صنایع چوب سهم بسزایی در کاهش قطع درختان را به خود اختصاص داده است (۱)

مواد اولیه تخته نئوپان به شرح زیر است:
مواد اولیه مصرفی ۱۰۰% باگاس می‏باشد.
چسب مصرفی اوره فرمالدئید مایع می‏باشد.
سوخت مصرفی ۹۰% گاز طبیعی و ۱۰% گازوئیل می‏باشد.